Imbierų eterinis aliejus (Oleum Zingiberi)
Pagaminta Egipte
Išgaunamas hidrodistiliacijos būdu iš vaistinių augalų - imbierų šaknų ir šakniastiebių. Turi aštrų karstelėjusį egzotišką kvapą.
POVEIKIS
- Antiseptinis, baktericidinis, skausmą malšinantis;
- normalizuoja virškinimo procesus;
- mažina reumatinius, artritinius skausmus ir odos paburkimą;
- pašalina nervinę įtampą, baimę , nuovargį;
- gerina kraujotaką ir atmintį, pasižymi šildomosiomis savybėmis, ypač žiemą; - mažina nuovargį ir silpnumą rytais;
- skatina seksualumą,
NAUDOJIMO ATVEJAI
- Riebi užteršta oda;
- ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, gripas, angina.
IŠORINIO NAUDOJIMO BŪDAI
4 - 5 lašus imbierų eterinio aliejaus ar jo mišinio su rozmarinų, eukaliptų ir ramunėlių eteriniais aliejais (santykiu 1: 1: 1) sumaišyti su 1 valg. šaukštu bet kurio augalinio aliejaus (simondsijų, migdolų, persikų ar kt.) arba JŪSŲ pasirinkto kremo. Efektyviai veikia, esant skausmo sindromui ir judamojo aparato funkcijų sutrikimui. Mišinį galima naudoti kompresams, vonioms, taip pat patalpoms aromatizuoti. Imbierų eterinio aliejaus mišinį su levandų, mairūnų, mirtenmedžių eteriniais aliejais, sumaišytais lygiomis dalimis, galima naudoti viršutinių kvėpavimo takų infekciją profilaktikai ir gydyti, emociniam fonui reguliuoti, masažui, vonioms, aromatinėms lempoms. Šie mišiniai tinka ir nešvarios odos priežiūrai.
VONIOS
4 - 5 lašus imbierų eterinio aliejaus ar vieno kurio nors minėto aliejų mišinio, prieš tai sumaišyto su 1 valg. šaukštu emulsiklio (pieno, medaus, jūros ar valgomosios druskos), įpilti į 37 - 38 °C temperatūros vandens pripiltą vonią. Procedūros trukmė 10 - 20 min.
ĮTRYNlMAS
7 - 8 lašus imbierų eterinio aliejaus sumaišyti su 1 valg. šaukštu degtinės ar augalinio aliejaus.
KOMPRESAI
4 -5 lašus imbierų eterinio aliejaus arba vieno kurio nors aliejų mišinio sumaišyti su 1 valg. šaukštu augalinio aliejaus (abrikosų, migdolų, vynuogių sėklų ar kt.) arba 2 - 3 lašus į 1 stiklinę šilto vandens. Malšina raumenų ir sąnarių skausmą.
INHALIACIJOS
1 - 2 lašus eterinio aliejaus įlašinti į indą su karštu vandeniu, užsidengti galvą rankšluosčiu, kad neliktų tarpo orui praeiti, ir kvėpuoti 5 - 7 min. arba užlašinti ant servetėlės ir kvėpuoti 5 - 7 min. Procedūros metu būtina užsimerkti. Tinka sergant ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
SKALA VIMAS
1- 2 lašai imbierų eterinio aliejaus į vieną stiklinę vandens.
PATALPŲ AROMATIZAVIMAS
3 - 4 lašus imbierų eterinio aliejaus arba vieno kurio nors minėto aliejų mišinio įlašinti į aromatinę lempą, kurioje įpilta vandens, ir uždegti lempoje esančią žvakę. Aromatas pasklis patalpoje. Neturint aromatinės lempos, eterinio aliejaus galima užlašinti ant servetėlės arba įlašinti į puodelį su karštu vandeniu ir padėti ant radiatoriaus.
Prieš naudojant eterinius aliejus būtina padaryti kvėpavimo takų ar odos jautrumo testą dėl individualaus eterinių aliejų toleravimo.
KVĖPAVIMO TAKŲ TESTAS
Jeigu įkvėpus gryno eterinio aliejaus ar jų mišinio kvapo, nejaučiate diskomforto, kvapas malonus ir nesukelia kvėpavimo spazmų, 1. y. kosulio, dusimo, tai tokį aliejų galite naudoti.
ODOS TESTAS
1 lašą eterinio aliejaus ar jų mišinio ištirpinti 0,5 - 1 arbat. šaukštelyje kokio nors augalinio aliejaus ir nedidelį kiekį įtrinti į alkūnės vidinės pusės arba riešo odą. Jeigu per 15 - 40 min. neatsiras odos suerzinimo požymių, eterinį aliejų galima drąsiai naudoti.
KONTRAINDlKACIJOS
Padidėjęs jautrumas imbierų kvapui.