Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
  į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
Kineziterapija » Judesių savybės

Judesių savybės

 
1.Dinamiškumas – spontaniškumas – netiesiškumas. Dinamikos dėsnis – tas pats tikslas visada atliekamas skirtingu būdu.
2.Stabilumas. Krizės judesių elgsenos stabilizatorius.
3.Gebėjimas mokytis (adaptatyvumas) iš aplinkos.
 
Judėjimo spontaniškumas, pvz., judesys atliekamas spontaniškai, kei einant norime nuo striukės nuvalyti kažką, tai nuvalome ta ranka, kuri mums einant būna priekyje (žengiant dešine koja, nuvalome kaire ranka). Judesių stabilumas – judesio atlikimo tikslas yra stabilus (išmokęs rašyti dešine ranka, mokėsiu rašyti ir kaire, ir net kojomis). Judesių savireguliacija – “smėlio pilies” fenomenas. Galvos smegenys savireguliacija priima informaciją, kaip mums reikia judėti. Judesių bifurkacija – “spontaniški pasirinkimai”. Bifurkacija – automatiškas apsisprendimas į kurią pusę aš eisiu. Sudėtingas kryptingumas – ketinimai, norai suformuoja elgsenos atraktorius. Atraktorius – ta patraukli savybė, kuri traukia atlikti kitą judesį (pvz.: išėjus iš vienos paskaitos, einama į kitą). Atraktorius yra tikslas: noriu įmesti į krepšį. Gebėjimas mokytis – (iš aplinkos) – adaptyvumas (prisitaikymas).
 
 
 
 
 

Judesių valdymo nervinis mechanizmas

 
a) galvos smegenų anatominės vietos atsakingos už judesių valdymą:
1) judesys prasideda parietalinėje žievėje, kurios paskirtis įvertinti išorinę ir vidinę aplinką.
2) signalas perduodamas į priefrontalinę žievę, čia gimsta pirmos judesių idėjos.
3) priemotorinė žievė.
4) antrinė motorinė žievė.
5) motorinės programos sukūrimas baigiasi pirminėje motorinėje žievėje.
Limbinė sistema paskatina visas šias sistemas dirbti. Limbinė sistema atsakinga už ketinimus ir norus. Eferentinė kopija – jos paskirtis patikslinti ar mano sukurta programa yra reali. Jos pagalba judesys atliekamas efektyviau.
 
b) judesių valdymo f – ja (fiziologinis mechanizmas)...
 
 
 
 
 

Fittso ir Hicko dėsniai

 
Fittso dėsnis:  Greitų, tikslių judasių atlikimo trukmės arba greičio priklausomybę nuo taikinio dydžio ir atstumo tarp taikinių nusako Fittso dėsnis. Fittsas nustatė, kad judesio atlikimo trukmė (MT) (greitų ir tikslių judesių trukmė) yra tiesiog proporcinga atstumui tarp taikinių ir atvirkščiai proporcinga taikinio dydžiui (W). Judesio atlikimo trukmė priklauso nuo atstumo iki taikinio ir nuo taikinio dydžio (pvz.: ilgiau užturksime paimdami adatą nei obuolį nuo stalo).  Judesys ilgai užtruks, jei pailgės atstumas tarp taikinių ir žymiai pailgės, kai taikinys mažesnis. Judesys greitesnis, kuo taikiniai didesni ir kuo arčiau vienas kt.Kuo sudėtingesnis judesys pirštais tuo ilgiau užtruksime jį atlikdami. Kuo mažiau judesys priklauso nuo smegenų, tuo ilgiau užtrunka, sudėtingesnis būna. Judesių atlikimui svarbiausia optimalus greitis.    
 
Hicko dėsnis: Reagavimo trukmė yra tiesiog proporcinga N (stimulų kiekiui), iš kurių reikia pasirinkti vieną dirgiklį. Kuo daugiau stimulų, tuo ilgesnė reagavimo trukmė (didėja tik iki 7 – 8 stimulų). Kai stimulai netikėti žymiai lėčiau priimame sprendimus. Kai dirgikliai tikėtini – galvos smeg. mažiau dirba, nei kai veikia netikėtas dirgiklis.
 
 
 
 
 

Dinaminė judesių mokymo teorija

 
Viena iš naujausių judesių valdymo teorijų. Atkreipia dėmesį į kintančios aplinkos įtaką judesių valdymui.Pagrindinis principas: judesių valdymo mechanizmai yra save valdantys. Lanksti teorija, nes ja remiantis judesiai gali būti valdomi ir be centrinės motorinės programos.
Teorijos trūkumas: sunku suprasti šią teoriją.
Pritaikymas klinikoje: norint sėkmingai atlikti judesį, būtina įvertinti dinamines judesio atlikimo savybes. Pvz. Dažnai ligonis negali atlikti judesio lėtai, tačiau kai jo prašome tai padaryti rgeitai, judesys atliekamas be klaidų.
Teorijos bruožai:
1. Nuo visumos link dalies.
2.                   a) klasikinė teorija – reikia atlikti taip, kad būtų kuo mažiau klaidų;
                      b) dabartinė teorija – jei nedarau klaidų, tai ir netobulėju.
 
3. Pats turi ieškoti savo klaidų.